DVR چیست؟

DVR

مقدمه

پیش از آنکه وارد بحث شویم و درباره DVR توضیح دهیم، لازم است یک نگاه کلی به تعریف سیستم کامل نظارت تصویری داشته باشیم تا نقش دی وی آر بهتر معلوم شود.

یک سیستم نظارت تصویری از چه بخش های تشکیل شده است؟

یک سیستم کامل دوربین مداربسته از ۳ بخش عمده تشکیل شده است:

۱) بخش تصویر برداری؛

۲) بستر انتقال اطلاعات

۳) بخش ضبط و آنالیز.

حال با این مقدمه می توانیم وارد بحث شویم.

 • تجهیزات تصویر برداری:

این بخش در اصل مربوط به فعالیت دوربین های مداربسته است که در آینده نزدیک در چند مقاله جداگانه به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت؛ اما عجالتا عرض می کنیم که یک دوربین مداربسته توسط لنز خود تصویری از محیط را برداشت کرده و توسط بورد الکترونیکی داخل خود، آن تصویر را تبدیل به یک دیتای قابل ارسال در بستر کابل نموده و در نهایت از طریق کانتکتور مربوطه این اطلاعات را به کابل منتقل کند.

 • بستر انتقال اطلاعات:

بستر یا همان پسیو ( passive ) مجموعه ای از اجزا و قطعات لازم برای انتقال دیتای لازم در یک سیستم الکترونیکی و شبکه می باشد؛ قطعاتی همچون انواع فیش، کابل، انواع منبع تغذیه و دیگر کانکتورهای لازم در این زمینه در بسترسازی نقش اساسی ایفا می کنند.

به این گروه از قطعات اصطلاحا تجهیزات جانبی دوربین گفته می شود.

 • بخش ضبط و آنالیز:

اما سوال اینجاست که بعد از یک تصویر برداری خوب توسط دوربین ها، حتی اگر با کیفیت ترین تصاویر را هم در اختیار داشته باشیم، این اطلاعات تصویری چگونه قابل بهره برداری می باشند؟ پاسخ این سوال این است که تصاویر از دوربین و توسط کابل و دیگر اتصالات به یک محلی ارسال می گردد به نام DVR.

DVR چیست؟

 مناسب است که ابتدا معنی لغوی DVR را بدانیم.

DVR مخفف کلمه Digital Video Ricorder می باشد، یعنی ضبط کننده دیجیتال ویدئو.

همانطور که از نام آن پیداست وظیفه ذاتی DVR ضبط تصاویر دوربین ها و امکان بازبینی آن است.

حال با این توضیح اولیه به تفکیک امکانات و وظایف یک DVR را بررسی می نماییم.

الف) ضبط و بازبینی

هر کسی از نصب دوربین های مداربسته و هزینه ای که در این زمینه انجام می دهد اولا دنبال تامین امنیت است و این منظور فقط هنگامی برآورده می شود که تصاویر دوربین ها به صورت ضبط شده در جایی ذخیره شده باشند. این تصاویر ضبط شده است که وقتی مورد بازبینی قرار می گیرد می تواند به کمک ما بیاید و موارد امنیتی برای ما و مجموعه تحت مدیریت و یا حتی منزل شخصی ما را ایجاد نماید.

ب) تغییر و دستکاری در تصاویر

ما می توانیم با استفاده از بعضی امکانات تعبیه شده در DVR، برخی تغییرات لازم را در تصاویر ضبط شده انجام دهیم. مثلا می توانیم بخشی از تصویر را برش زده و در قالب یک بکاپ یا نسخه پشتیبان آن را به یک فلش یا هارد جانبی اکسترنال منتقل کنیم. این انتقال تصویر به فلش در ارسال و تحویل تصاویر به پلیس کاربرد زیادی دارد. از دیگر دستکاری هایی که می شود در تصاویر DVR داشت می توان به تغییر در نور و رنگ تصویر، رمزگزاری، ایجاد دسترسی و … را اشاره کرد.

ج) انتقال تصویر

یکی از دغدغه های همیشگی کاربران دوربین های مداربسته این بوده که تصاویر مکان مورد نظر خود را از راه دور و به صورت آنلاین مشاهده نمایند. به این مورد انتقال تصویر دوربین های مداربسته می گوییم.

انتقال تصویر چه کاربردی دارد؟ اینکه ما از طریق کار دوربین های مداربسته، تصاویر ضبط شده در اختیار خواهیم داشت بسیار خوب است اما حتی اگر این ضبط با حداکثر کیفیت هم باشد، بعد از وقوع یک اتفاق ناگوار به کار ما خواهد آمد. انتقال تصویر این امکان را به ما می دهد که به صورت آنلاین محل مورد نظر را نظاره کرده و از وقوع اتفاقات تلخ پیشگیری نماییم.

برای انتقال تصویر هم دی وی آر و هم موبایل یا لب تاپ باید به شبکه یا اینترنت متصل باشند.

درباره انتقال تصویر دی وی آر به طور مفصل در مقالات مربوطه توضیحات لازم ارائه شده است.

DVR 2

یک DVR از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

یک DVR از چند بخش مهم تشکیل شده است. اولا بدنه که در واقع شکل دهنده و محافظ این سیستم است. دیزاین کلی  انواع DVR  ها تقریبا شبیه یکدیگر هستند ( مگر در برند های خاص و های کلاس)، اما در جزئیات ممکن است تفاوت هایی داشته باشند. دومین مورد که مهمترین مورد هم هست، بورد الکترونیکی داخل DVR است. این بورد نقش دریافت و آنالیز و عملیات روی تصاویر را دارد. بخش بعدی اتصالات و کابل های کوتاه و کاربردی هستند. آخرین جزء DVR هم آداپتور، موس، کنترل و قطعات جانبی می باشد.

لازم به ذکر است که اصل موضوع ضبط تصاویر دوربین های مداربسته در هارد انجام می شود که بدین منظور در تمام DVR ها یک فضای خالی برای قرارگیری هارد اینترنال وجود دارد. در بعضی DVR ها این فضا بیشتر است و امکان قرار گیری بیش از ۲ هارد حتی تا ۸ هارد اینترنال هم وجود دارد. این هارد ها به صورت داخلی ( اینترنال ) در درون DVR پیچ شده و توسط ۲ کابل کوتاه به بورد DVR وصل می شود.

انواع DVR از نظر تعداد کانال

اصطلاحا گفته می شود که DVR چند کاناله است؟ DVR  ها از نظر تعداد دوربینی که پشتیبانی می کنند به چند دسته تقسیم می شوند.

به DVR های ۴ کانال می توان از ۱ تا ۴ دوربین وصل کرد،

به DVR های ۸ کانال از ۱ تا ۸ دوربین می توان وصل کرد

و همینطور DVR 16 کانال و ۳۲ کانال هم داریم.

بعضی از برندها DVR های ۶۴ کانال هم دارند.

انواع DVR از نظر کیفیت ضبط

یکی از تفاوت های بین انواع دی وی آر در کیفیت ضبط می باشد. مثلا DVR های ۲ مگاپیکسل از ۱ تا ۲ مگاپیکسل را پشتیبانی می کنند و نمی توانند بیشتر از این کیفیت را ساپورت نمایند. بعضی از دی وی آر ها ۳ مگاپیکسل و برخی هم بیشتر هستند. اما آنچه مهم است این است که بدانیم همان DVR دو یا چند مگاپیکسل، به طور کلی ۲ نوع است: یکی آنکه تصویر دوربین ۲ مگاپیکسل را ضبط می کند اما موقع بازبینی کمتر از ۲ مگاپیکسل نمایش می دهد اصطلاحا به این ها می گویند دی وی آر دو مگاپیکسل n. یک نوع هم هست که هنگام بازبینی کیفیت نزدیک به اصل را نمایش می دهد که به آن ها اصطلاحا می گویند DVR دو مگاپیکسل p.

نکته دیگر قابل ذکر آن است که DVR های AHD می توانند دوربین های آنالوگ قدیمی را هم پشتیبانی کرده و نمایش بدهند و حتی تصویر دوربین آنالوگ در DVR های AHD یک پرده شفاف تر هم دیده می شود.

دستگاه ۵ در ۱ به چه دستگاهی می گویند؟

در حال حاضر دوربین های مداربسته در ۵ نوع تکنولوژی در بازار موجود می باشند. دوربین مداربسته آنالوگ، دوربین مداربسته AHD ، دوربین مداربسته HDCVI ، دوربین مداربسته  HDTVI و دوربین مداربسته IP این ۵ دسته را تشکیل می دهند. در واقع DVR 5 in 1 دستگاه هایی هستند که می توانند هر ۵ نوع تکنولوژی را با هم نمایش داده و ساپورت کنند. برای این منظور لازم است به قسمت تنظیمات رفته و از روی مدل های پیش فرض تنظیمات یک نوع را انتخاب کنیم.

در پایان لازم می دانم که یادآور شوم حفاظت از خود  دی وی آر یک امر بسیار ضروری و مهم است، چراکه اگر یک دوربین از دوربین های مداربسته نصب شده به سرقت برود یا خراب شود، فقط یک دوربین را از دست داده ایم اما اگر این اتفاق برای دی وی آر بیفتد مرکز ذخیره و پردازش کل تصاویر دچار سانحه می شود که گاه می تواند خسارات جبران ناپذیری را وارد سازد.

عناوبن این مقاله در یک نگاه:

 • شناخت یک سیستم کامل نظارت تصویری.
 • ضبط و بازبینی فیلم در دستگاه.
 • ایجاد تغییر در تصاویر در دستگاه.
 • انتقال تصویر DVR.
 • بخش های مختلف دستگاه.
 • انواع دستگاه از نظر تعداد دوربین قابل اتصال.
 • انواع دستگاه از نظر پشتیبانی کیفیت.
 • حفاظت از دستگاه.

شرکت مهندسی راه کار های هوشمند پادراسخ

همه چیز تحت کنترل شماست

نشانی کانال تلگرام پادراسخ : https://t.me/tecnolojy_amniat

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.